RAM Trucks 1500 Crew Cab 5.7 V8 HEMI MDS 8AT 4x4 (395 HP)
2018–
390
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.5kW |
| Torque | 556Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Boot Capacity | 3548L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275 / 65R18 Bsw |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |