RAM Trucks 1500 Quad Cab 3.0L EcoDiesel V6 8AT 4x4 (240 HP)
2018–
237
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2254kg |
| Boot Capacity | 3302L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |