RAM Trucks 1500 Quad Cab 3.6L V6 24V VVT 8AT AWD (305 HP)
2018–
301
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 301bhp |
| Power | 224.3kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5867mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2009kg |
| Boot Capacity | 3302L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |