RAM Trucks 1500 Quad Cab 5.7 V8 HEMI 6AT 4x4 (395 HP)
2013–2015
395
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.6kW |
| Torque | 552Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1928mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2413kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |