RAM Trucks 1500 Quad Cab 5.7L V8 HEMI 8AT 4x4 (395 HP)
2015–2018
390
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5653cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.5kW |
| Torque | 548Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1974mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2413kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |