RAM Trucks 1500 Regular Cab 3.6L V6 Pentastar 8AT 4x2 (305 HP)
2015–
301
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 301bhp |
| Power | 224.3kW |
| Torque | 364Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 5309mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2053kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |