RAM Trucks 1500 Regular Cab 4.7L V8 6AT 4x2 (310 HP)
2013–2015
310
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4703cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231.2kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5309mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2125kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |