RAM Trucks 1500 TRX 6.2L HEMI V8 8AT (702 HP)
2020–
692
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 692bhp |
| Power | 516.3kW |
| Torque | 881Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5916mm |
| Width | 2235mm |
| Height | 2055mm |
| Wheelbase | 3686mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 325/65/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |