RAM Trucks 2500 Crew Cab 6.7 Cummins 6AT 4x2 (370 HP)
2013–2016
370
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6686cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 370bhp |
| Power | 275.9kW |
| Torque | 1085Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6309mm |
| Width | 2629mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 4077mm |
| Kerb Weight | 3121kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |