RAM Trucks 2500 Mega Cab 5.7 V8 HEMI 6AT 4x4 (383 HP)
2013–2016
383
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.6kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 6030mm |
| Width | 2629mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 3795mm |
| Kerb Weight | 3035kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |