RAM Trucks 2500 Mega Cab 6.7L Cummins 6AT 4x4 (385 HP)
2016–
385
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6686cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 385bhp |
| Power | 287.1kW |
| Torque | 1220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 6309mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1989mm |
| Wheelbase | 4064mm |
| Kerb Weight | 3615kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |