RAM Trucks 2500 Regular Cab 5.7L V8 HEMI CNG 6AT 4x2 (383 HP)
2016–
383
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5653cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.6kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5867mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1862mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 3107kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |