RAM Trucks 2500 Regular Cab 6.7L Cummins 6MT 4x2 (385 HP)
2016–
385
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6686cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 385bhp |
| Power | 287.1kW |
| Torque | 1220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 5867mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1862mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 3148kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |