RAM Trucks 3500 Crew Cab 6.4L V8 HEMI 6AT 4x2 (410 HP)
2016–
410
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6423cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 305.7kW |
| Torque | 583Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 6027mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1991mm |
| Wheelbase | 3782mm |
| Kerb Weight | 2930kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |