RAM Trucks 3500 Mega Cab 5.7 V8 HEMI 6AT 4x2 (383 HP)
2013–2016
383
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.6kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6309mm |
| Width | 2629mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 4077mm |
| Kerb Weight | 2980kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |