RAM Trucks RAM 3500 Crew Cab 5.7L V8 HEMI 6AT 4x4 (383 HP)
2013–
383
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 383bhp |
| Power | 285.6kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 6589mm |
| Width | 2629mm |
| Height | 1882mm |
| Wheelbase | 4303mm |
| Kerb Weight | 2930kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |