RENAULT 11 3 door 1.4L 4MT FWD (60 HP)
1983–1986
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 151km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |