RENAULT 11 3 door 1.4L Turbo 5MT FWD (105 HP)
1983–1986
103
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 162Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |