RENAULT 11 3 door 1.8L 5MT FWD (82 HP)
1983–1986
80
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 860kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |