RENAULT 12 Gordini 1.6L 5MT (113 HP)
1970–1974
111
bhp
Power
115
mph
Top Speed
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1565cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83.1kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2438mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 X 330 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |