RENAULT 12 1.3L 4MT FWD (50 HP)
1969–1980
49
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4348mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |