RENAULT 14 1.4L 4MT RWD (60 HP)
1976–1983
59
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1361cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 836kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |