RENAULT 18 Estate 1.7L 4x4 5MT FWD (73 HP)
1979–1984
71
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1647cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1103kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |