RENAULT 18 1.4L 5MT FWD (64 HP)
1978–1984
62
bhp
Power
16.7
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 105Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.7s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |