RENAULT 18 1.7L 5MT FWD (79 HP)
1978–1984
78
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1647cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58.1kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |