RENAULT 18 2.0L 5MT FWD (105 HP)
1978–1984
104
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1003kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |