RENAULT 18 2.1L d 5MT FWD (66 HP)
1978–1984
64
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |