RENAULT 19 3 Doors 1.4L 3AT FWD (80 HP)
1988–1992
79
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 929kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |