RENAULT 19 5 Doors 1.4L 5MT FWD (60 HP)
1992–1995
59
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 948kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |