RENAULT 19 5 Doors 1.8i 5MT FWD (113 HP)
1992–1995
111
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1047kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |