RENAULT 19 Cabrio 1.8i 5MT FWD (137 HP)
1992–1996
135
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1182kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |