RENAULT 19 Chamade 1.9Td 5MT FWD (92 HP)
1989–1992
91
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |