RENAULT 19 Sedan 1.8L 5MT (95 HP)
1992–1996
94
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1047kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |