RENAULT 20 1.7L 4MT (97 HP)
1975–1984
96
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1647cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 96bhp |
| Power | 71.4kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |