RENAULT 20 2.0L 4MT (109 HP)
1975–1984
103
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 76.5kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |