RENAULT 20 2.1L 5MT (64 HP)
1975–1984
62
bhp
Power
20.6
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.6s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |