RENAULT 20 2.2L 5MT (116 HP)
1975–1984
114
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2165cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |