RENAULT 21 Hatchback 2.0L 5MT FWD (136 HP)
1989–1994
134
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1167kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |