RENAULT 21 Nevada 1.8L 5MT FWD (76 HP)
1987–1989
75
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 55.9kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |