RENAULT 21 Nevada 2.0L 5MT FWD (120 HP)
1987–1989
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |