RENAULT 21 Nevada 2.1L 5MT FWD (67 HP)
1987–1989
66
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |