RENAULT 21 Nevada 2.1L Turbo 5MT FWD (89 HP)
1987–1989
88
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 88bhp |
| Power | 65.5kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4643mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 674L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |