RENAULT 21 Sedan 1.8L 4AT FWD (95 HP)
1989–1994
94
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1721cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1097kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |