RENAULT 21 Sedan 1.9d 5MT FWD (65 HP)
1989–1994
64
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1026kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |