RENAULT 21 Sedan 2.0L Turbo Quadra 5MT FWD (162 HP)
1989–1994
160
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 217km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1338kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |