RENAULT 21 Sedan 2.1Td 5MT FWD (88 HP)
1989–1994
87
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2068cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |