RENAULT 21 2.0L Turbo 5MT FWD (175 HP)
1986–1989
173
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1196kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |