RENAULT 25 2.0i 5MT FWD (120 HP)
1988–1992
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |