RENAULT 25 2.0L 5MT FWD (103 HP)
1988–1992
102
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1147kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |