RENAULT 25 2.2L 5MT FWD (110 HP)
1984–1988
109
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2165cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |